Stefan Zweig – Júlia Rázusová a kol.: Outcast
Slzy Janka Borodáča
Stefan Zweig – Júlia Rázusová a kol.: Outcast
Réžia: Júlia Rázusová
Rakúsky spisovateľ Stefan Zweig vo svojom memoárovom diele Svet včerajška zachytil s precíznosťou historika, nadhľadom sociológa a najmä talentom literáta zásadné i zdanlivo nenápadné politické, spoločenské aj kultúrne ruptúry prelomu 19. a 20. storočia. Tvorkyne a tvorcovia z prešovského zoskupenia Slzy Janka Borodáča na čele s režisérkou Júliou Rázusovou jeho román voľne adaptovali na dnešnú dobu. Na časy, keď sa empatický človek často cíti v spoločenskej atmosfére ako vyvrheľ a vydedenec, teda outcast. Rázusová a dramaturgický tím nasmerovali v obsiahlom beletristicko-životopisnom diele pozornosť k témam rezonujúcim s ich ľudským, generačným a umeleckým cítením, a pasáže citujúce priamo Zweigove slová či tematické okruhy poprekladali vlastnými životnými skúsenosťami a názorovými postojmi. Štruktúru inscenácie tvorí séria najrôznejších epizód, ale ani pri ich ostrej formálnej a obsahovej diferencii sa Outcast vnútorne netriešti a uchováva si štýlovú čistotu a najmä silu javiskovej i generačnej výpovede.
réžia Júlia Rázusová dramaturgia Dáša Čiripová, Marek Turošík scéna a kostýmy Diana Strauszová hudba Martin Husovský pohybová spolupráca Andrej Petrovič svetelný dizajn Lukáš Katuščák produkcia Linda Durkáčová účinkujú Gabriela Marcinková, Anna Jakab Rakovská
premiéra: 6. september 2024, Slzy Janka Borodáča, Prešov
Stefan Zweig (1881 – 1942)
Bol rakúsky prozaik židovského pôvodu. Vyštudoval filozofiu, germanistiku a romanistiku. Počas prvej svetovej vojny nadobudol antimilitaristickú až pacifistickú životnú filozofiu. Jeho tvorba bola ovplyvnená psychoanalýzou. Kvôli nástupu nacistov k moci emigroval aj s manželkou najskôr do Anglicka, odtiaľ do New Yorku a napokon sa usadili v Brazílii, o ktorej začal písať, hovoriac o nej ako o krajine budúcnosti. Postupne pociťoval čoraz väčšiu dezilúziu a strach o budúcnosť Európy, ktorá viedla až k spoločnej samovražde manželov v roku 1942. Už počas života boli Zweigove diela prekladané a vydávané po celom svete. Medzi jeho diela patria román Netrpezlivosť srdca (1938), novely Zmätenie citov (1927) či Šachová novela (1942), autobiografia Svet včerajška (1942), životopisné romány Romain Rolland (1921), Mária Antoinetta (1932) či historické texty ako Svedomie proti násiliu alebo Castellio proti Kalvínovi (1936).
Júlia Rázusová (1982)
Je absolventkou Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v odbore estetika – slovenský jazyk a literatúra a Vysokej školy múzických umení v Bratislave v odbore divadelná réžia a dramaturgia. Režírovala v mnohých slovenských aj českých profesionálnych divadlách. V roku 2013 založila spolu s dramaturgičkou Michaelou Zakuťanskou Prešovské národné divadlo. Po ukončení činnosti PND vzniklo divadlo Slzy Janka Borodáča, ktoré Rázusová založila v roku 2020 spolu s divadelnou manažérkou Lindou Durkáčovou. Tu Rázusová vytvorila ďalšie inscenácie: Pop Animal a Outcast. Je dvojnásobnou laureátkou ocenenia DOSKY za najlepšiu réžiu za inscenácie Znovuzjednotenie Kóreí (Štátne divadlo Košice, 2018) a Moral Insanity (Prešovské národné divadlo, 2019). Inscenácia Moral Insanity získala DOSKY hneď v piatich kategóriách, ale aj Grand Prix festivalu Nová dráma/New drama 2019.
Foto: Robert Tappert