Jubilejný 20. ročník festivalu Nová dráma/New Drama sa uskutočnil v Bratislave a v Trnave 13. - 18. mája 2024.
Festival Nová dráma/New Drama vznikol v čase, keď Európou „otriasla“ vlna novej drámy, keď takmer každá krajina, ktorá nemala festival súčasnej drámy, okamžite podnikla kroky smerujúce k jeho založeniu. V Divadelnom ústave už niekoľko rokov pred založením festivalu našla nová dráma podporu v podobe súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom jazyku DRÁMA (od založenia v roku 2000 sa koná s veľkým úspechom dodnes), rovnako v multimediálnom priestore Divadelného ústavu, v Štúdiu 12 sa začal energicky podporovať duch a podstata tohto fenoménu – formou nových premiér, prednášok, konferencií či inscenovaných čítaní. Paralelne bola vytvorená aj knižná edícia Nová dráma/New Drama a sústredné kružnice potrebovali hádam už iba tú najväčšiu – rámcovú – v podobe festivalu.
Podstatou festivalu Nová dráma/New Drama nie je len prezentácia existujúcich inscenácií v hlavnom súťažnom programe, ale aj stimulácia kreatívneho písania (formou už spomínanej súťaže DRÁMA). Imidž festivalu vytvárajú aj významné prednášky a workshopy svetových odborníkov v oblasti novej drámy a performatívneho umenia (Hans-Thies Lehmann, Aleks Sierz, Árpád Schilling, Aleksandra Jovićević, Viliam Dočolomanský, Justina Jaworska), či dramatikov (Gianina Cărbunariu, Maxim Kuročkin, Oľa Muchinová, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Dušan Jovanović, Jibbe Willems, Goran Stefanovski, Dea Loher, Ivan Vyrypajev), ako aj mnohé tematické výstavy (scénografia a nová dráma, kostýmové výtvarníctvo, divadelná fotografia) a medzinárodné konferencie (hodnota umenia a jeho hodnotenie, nová dramaturgia, práca s publikom, divadelné časopisy a kritika).
Pozitívny ohlas zaznamenalo od roku 2007 aj rozšírenie programu o špeciálnu sekciu Focus zameranú na európske divadelné kultúry, s ktorými Slovensko môže aj v budúcnosti spolupracovať (Rumunsko, Rusko, Srbsko, Fínsko, Slovinsko, Poľsko, Česko, Maďarsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina). Koncentrovaný pohľad na zahraničné divadlo prostredníctvom sekcie Focus umožňuje komparáciu so súčasnou slovenskou drámou a divadlom, vytvára priestor na diskusiu a návštevníkom ponúka chuť inonárodného divadla. Focus zvyčajne vytvárajú jedna/dve inscenácie, prednášky, scénické čítanie súčasných hier, rozhovory s dramatikmi či výstava.
Výhodou festivalu Nová dráma/New drama je skutočnosť, že hlavnou náplňou a centrom jeho záujmu je fenomén súčasnej drámy, ktorá sa neustále mení, čím ani festivalu nedovolí ustrnutie, skostnatenie či stagnáciu. Vďaka tejto skutočnosti je Nová dráma/New Drama každoročne iná, jej programovanie si vyžaduje pozorné načúvanie, sledovanie európskych trendov a ich zlaďovanie s domácimi špecifikami. Jej cieľom je modelovať festival, ktorý vždy niečím prekvapí, ale predovšetkým potvrdí zmysel uvádzania a podpory novej slovenskej drámy.
Vladislava Fekete
riaditeľka festivalu Nová dráma/New Drama a Divadelného ústavu BratislavaAutorom fotografií v galérii je Tibor Géci.
Grand Prix Nová dráma/New Drama 2024
Divadlo LUDUS
Édouard Louis: História istého násilia (podľa románu Histoire de la violence)
Réžia: Barbora Chovancová
Inscenácie do hlavného programu festivalu nominovala v úvode roka 2024 dramaturgická rada festivalu v zložení teatrologička Dária Fojtíková Fehérová, kritička Diana Pavlačková a teatrológ a dramaturg Marek Godovič. Ich výberom prešlo celkovo 80 inscenácií.
Cena bratislavského diváka 2024
Spišské divadlo
Alena Sabuchová – Lucia Mihálová: Šeptuchy
Réžia: Mariana Luteránová
Diváci rozhodli na základe hlasovania prostredníctvom hlasovacích lístkov.
Cena Študentskej poroty 2024
Divadlo Jozefa Gregora Tajovského
Petra Tejnorová, Marta Ljubková a kol.: Sme krajina
Réžia: Petra Tejnorová
Cenu Študentskej poroty festivalu odovzdali účastníci Seminára mladej kritiky – študentky a študenti umenovedných odborov vysokých škôl. Počas festivalového seminára ich viedla česká teatrologička, dramaturgička a redaktorka Jitka Šotkovská.
Ceny súťaže o najlepší dramatický text DRÁMA 2023
Súčasťou festivalu Nová dráma/New Drama je aj súťaž DRÁMA o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku. Súťaž DRÁMA 2023 vyhlásil Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Činohrou Národného divadla Košice, Divadlom Jozefa Gregora Tajovského a Štúdiom 12, ktoré je divadelnou a prezentačnou platformou Divadelného ústavu. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín.
Partneri súťaže ocenili tieto texty:
Cena Divadla Jána Palárika v Trnave: Jana Borsuková s textom Nahá
Cena Divadla Jozefa Gregora Tajovského: Jana Borsuková s textom Nahá
Cena Štúdia 12: Dominik Reisel s textom 143/144, 12i
Partneri súťaže RTVS – Rádio Devín a Činohra Národného divadla Košice sa tento rok rozhodli svoje ceny neudeliť.
Hlavné ceny v súťaži DRÁMA 2023
O hlavných cenách súťaže DRÁMA 2023 rozhodovala päťčlenná odborná porota v zložení: Ilona Smejkalová, dramaturgička Národného divadla v Prahe, Andrea Domeová, dramaturgička Divadla ASTORKA Korzo ʼ90 a vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu, Jakub Molnár, dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave, Peter Himič, dramaturg Činohry Národného divadla Košice a Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu. Porota udelila hlavné ceny nasledovne:
1. miesto: Vilém Dubnička s textom České moře aneb Královec na prvním místě
2. miesto: Jana Borsuková s textom Nahá
3. miesto Barbora Rokytová s textom Nějak tě nestíhám
Víťazné dramatické texty sa vďaka cenám partnerov následne predstavia publiku v rôznych formách spracovania.
Lenka Garajová: Amatéri
(réžia: Šimon Ferstl)
Michal Belej: EMILY
(réžia: Michal Belej)
Marina Carr: Hekuba
(réžia: Lukáš Brutovský)
Édouard Louis – Barbora Chovancová, Martin Kubran: História istého násilia
(réžia: Barbora Chovancová)
Miklós Forgács: Lilith
(réžia: Eduard Kudláč)
Peter Mazalán: Piesne o mŕtvych deťoch/Kindertotenlieder
(réžia a koncept: Peter Mazalán)
Tereza Krčálová, Romana Štorková Maliti, Iveta Ditte Jurčová, Slavka Civáňová: Pomlčka
(réžia: Iveta Ditte Jurčová)
Divadlo Andreja Bagara v Nitre a Horácké divadlo Jihlava (koprodukcia)
Petra Tejnorová, Marta Ljubková a kol.: Sme krajina
(réžia: Petra Tejnorová)
Paul Rudnick: Sme v pohode
(réžia: Daniela Špinar)
Alena Sabuchová – Lucia Mihálová: Šeptuchy
(réžia: Mariana Luteránová)
Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2024 pracovala v zložení Marek Godovič, Dária Fojtíková Fehérová a Diana Pavlačková. Teatrológovia Divadelného ústavu vyberali hlavný program z 80 inscenácií súčasnej drámy, dramatizácií vrátane autorských konceptov, ktoré vznikli v zriaďovaných i nezriaďovaných divadlách, a to naprieč celým Slovenskom s premiérou od 1. februára 2023 do 31. januára 2024.
Sekcia Focus bola v roku 2024 zameraná na súčasné turecké divadlo. V rámci sprievodného programu ho priblížili dve podujatia. Tým prvým bol Theory Event, teda prednáška o súčasnej tureckej dráme a divadle, ktorú viedli teatrologička Handan Salta a prekladateľka a režisérka Senem Cevher. Po účasti festivalového tímu na festivale TheatreIST v Istanbule pred niekoľkými rokmi, kde mali možnosť vidieť pestrosť súčasnej tureckej drámy, následne do Bratislavy pozvali tím tvorcov, ktorý u nás uviedol v slovenskej premiére inscenáciu Dvanásty dom. Uskutočnila sa netradične v exteriéri – vo výklade Dočasného kultúrneho priestoru v Petržalke a bola súčasťou sprievodného programu festivalu Nová dráma/New Drama 2024. Inscenáciu režíroval Salih Usta, v hlavnej úlohe hry s autobiografickým prvkami, ktorá posúva hranice ženského rozprávania a nanovo vykresľuje obraz toho, akým spôsobom žena nachádza a necháva zaznieť svoj hlas v geografickom priestore, sa predstavila Melek Ceylan.
V Divadelnom ústave v tejto súvislosti vyšiel knižne výber troch súčasných tureckých hier Turecká dráma.
Medzi top festivalové podujatia v roku 2024 patrila masterclass Wole Soyinku
Patronát nad jubilejným 20. ročníkom festivalu prevzal Wole Soyinka a pri tejto príležitosti viedol v Bratislave masterclass. Majstrovská lekcia s nigérijským spisovateľom, dramatikom, aktivistom, laureátom Nobelovej ceny za literatúru sa uskutočnila v Tanečnom divadle Ifjú Szivek v utorok 14. mája 2024 od 10.00 hod. Stretnúť sa so svetovým dramatikom a nobelistom Wole Soyinkom mohol každý, kto oň prejavil záujem, vstup na masterclass s Wole Soyinkom bol voľný do naplnenia kapacity sály.
S jeho tvorbou sa môže domáce publikum zoznámiť aj v knižnej antológii divadelných hier, ktorú pod názvom Blázni a špecialisti vydal Divadelný ústav a na podujatí bola uvedená do života.
Ďalšie sprievodné podujatia na festivale Nová dráma/New Drama 2024:
Festival aj v roku 2024 vytvoril priestor na stretnutie slovenských tvorcov s reprezentantmi zahraničných divadiel a festivalov formou malého trhu v priestoroch Štúdia 12. Slovenskí divadelníci mohli prezentovať nielen inscenácie súťažného programu, ale aj aktuálnu tvorbu a dramaturgické smerovanie svojho divadla, nájsť potenciálnych zahraničných partnerov či otvoriť možnosť zahraničnej spolupráce. Komunikácia prebiehala v anglickom jazyku.
Medzinárodná konferencia
Prezentácia zahraničných festivalov
Inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma 2023
Trojboj, teda inscenované čítanie finálových textov bolo vyvrcholením súťaže DRÁMA 2023 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku.
Účinkovali: Katarína Andrejcová, Peter Kadlečík, Marta Kondrla
Režisérkou Trojboja bola tento rok režisérka, performerka a tvorkyňa na poli nezávislého divadla, Veronika Malgot. Je zakladateľkou Divadla Jedným dychom, pôsobila v Divadle elledanse, Štúdiu 12 a Divadle NUDE.
Trojboj vznikol pred dvadsiatimi troma rokmi ako pokus predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže DRÁMA – súťaže pôvodných slovenských a od roku 2010 aj českých dramatických textov. Od roku 2005 sa Trojboj koná v rámci festivalu Nová dráma/New Drama. Organizátormi súťaže DRÁMA 2023 boli Divadelný ústav, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Činohra Národného divadla Košice, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a Štúdio 12, divadelná platforma Divadelného ústavu. Partnerom súťaže je Rozhlas a televízia Slovenska – Rádio Devín.
Trojboj aj tento rok pokračoval v tradícii prezentovania nových autorov a autoriek. Ambíciou podujatia je každoročne stimulovať záujem diváka o súčasnú dramatickú tvorbu a zároveň osviežiť spôsob jej inscenačného uchopenia. Finálové texty predstavil tvorivý tím prostredníctvom krátkeho inscenovaného úryvku. Súčasťou Trojboja bola aj tento rok diskusia s autormi a autorkami, režisérkou úryvkov finálových textov Veronikou Malgot a s predsedníčkou poroty súťaže DRÁMA 2023 Ilonou Smejkalovou. Diskusiu moderovala Anna Šoltýsová.
Do 24. ročníka súťaže Dráma 2023 bolo prijatých 40 súťažných dramatických textov, z toho 24 textov v slovenskom a 16 v českom jazyku. Porota tento rok pracovala v nasledujúcom zložení: Ilona Smejkalová (dramaturgička Národného divadla v Prahe), Andrea Dömeová (dramaturgička Divadla ASTORKA Korzo ʼ90, vedúca Centra edičnej činnosti Divadelného ústavu), Jakub Molnár (dramaturg Divadla Jána Palárika v Trnave), Peter Himič (dramaturg Činohry Národného divadla Košice) a Vladislava Fekete (riaditeľka Divadelného ústavu).
Dňa 15. mája 2024 sa na festivale Nová dráma/New Drama 2024 uskutočnilo iniciačné stretnutie predstaviteľov a predstaviteliek divadelných, tanečných, bábkarských a performatívnych festivalov na Slovensku, ktorého cieľom bola výmena skúseností, nadviazanie partnerstiev a vytvorenie nových spoluprác aj s medzinárodným presahom.
20 rokov s Novou drámou
Zuzana Kronerová, čestná riaditeľka
Vladislava Fekete, riaditeľka
Dušan Poliščák, výkonný riaditeľ
Anna Šoltýsová, programová riaditeľka, Štúdio 12
Dramaturgická rada: Dária Fojtíková Fehérová, Diana Pavlačková, Marek Godovič
Diana Selecká, ubytovanie hostí
Ivona Solčániová, koordinátorka dobrovoľníkov, produkcia, Štúdio 12
Karolína Holmanová, projektová manažérka
Lenka Leláková, PR manažérka
Vizuálna identita festivalu Nová dráma/New Drama 2024: Martin Mistrík
Fotografie: Tibor Géci
„Do 24. ročníka súťaže DRÁMA bolo prijatých 40 textov, z toho 16 v českom a 24 v slovenskom jazyku.“
„2. mája sa na pôde Divadelného ústavu uskutočnila tlačová konferencia k festivalu Nová dráma, ktorý sa začne o týždeň 13. mája a potrvá do soboty 18. mája. Marek Lupták sa na konferencii rozprával s čestnou riaditeľkou festivalu Zuzanou Kronerovou; členom a členkami dramaturgickej rady Marekom Godovičom, Dianou Pavlačkovou a Dáriou Fojtíkovou Fehérovou a výkonným riaditeľom festivalu Dušanom Poliščákom.“
„Viac ako 30 zahraničných hostí, 10 inscenácií v súťaži o Grand Prix, masterclass nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinku a veľa ďalších sprievodných podujatí – to je ponuka jubilejného 20. ročníka festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024, ktorý sa uskutoční v Bratislave a Trnave od 13. do 18. mája 2024.“
„Takmer žiadna romantická láska - ale vojna, násilie, menšiny, rôzne formy znevýhodnenia, feminizmus, rodina a spoločnosť. To sú témy desiatich najlepších slovenských divadelných inscenácií, ktoré uvidia návštevníci tohtoročného festivalu Nová dáma/New Drama. Jubilejný 20. ročník sa uskutoční v Bratislave a v Trnave od pondelka 13. mája do piatka 18. mája.“
„Rozhovor Simony Frantovej s riaditeľkou festivalu Vladislavy Fekete v relácii TA3 Raňajkáreň.“
„Patrón jubilejného 20. ročníka festivalu súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024 Wole Soyinka už čoskoro povedie v Bratislave masterclass. Stretnutie so svetovým dramatikom a nobelistom sa uskutoční v Tanečnom divadle Ifjú Szivek v utorok 14. mája 2024 od 10.00 hod. Vstup na masterclass s W. Soyinkom je voľný, na podujatie je ale potrebné sa vopred registrovať prostredníctvom webovej stránky festivalu www.novadrama.sk.“
„(TASR) Vyše 30 zahraničných hostí, desať inscenácií v súťaži o Grand Prix, masterclass nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Woleho Soyinku a ďalšie sprievodné podujatia ponúkne Nová dráma/New Drama 2024. Jubilejný 20. ročník festivalu súčasnej drámy, ktorý bude v Bratislave a Trnave od 13. do 18. mája, predstavili organizátori na štvrtkovej tlačovej konferencii.“
„V pondelok 13. mája sa začína festival Nová dráma, ktorý potrvá do soboty 18. mája. V jeho programe je výber inscenácií zo zriaďovaných i nezriaďovaných divadiel od Bratislavy, až po Spišskú Novú Ves. Jeho súčasťou je aj sprievodný program zo zahraničia. O tohtoročnej Novej dráme sa Marek Lupták v Ladení rozprával s výkonným riaditeľom festivalu Dušanom Poliščákom a riaditeľka festivalu a Divadelného ústavu Vladislavou Fekete.“