Súčasťou festivalu bola aj medzinárodná konferencia IATC/AICT: Súčasná dráma a performatívny priestor: od textu k imerznému divadlu. Svoje príspevky prezentovali významní odborníci – Jarosław Fret a Joanna Klass z Poľska, Michel Vaïs z Kanady, Benny Lim z Hongkongu, Nick Rongjun YU z Číny, Manabu Noda z Japonska, Savvas Patsalidis z Grécka a Dáša Čiripová zo Slovenska.
„Festival Nová Dráma nepodáva obraz dnešných dvadsiatnikov ako oslavu krásy.<br /> Nešťastná láska, rozpad osobnosti, samovražda, alkoholizmus. Nič pre zábavu ani na smiech, a predsa z toho môže byť absurdná groteska.“
„Noc plná alkoholu, techno hudby a tanca. Máša sa pohráva s oddaným Medveďom. Nina hreší s Trigorinom. Uzavretý Treplev odhaľuje svoje umelecké dilemy. A Irina sa tvári, že sa nič nedeje. Sny a ideály o láske, umení a spoločnosti im zhorkli. Generácia dvadsiatnikov, frustrovaná prehnitými ľudskými vzťahmi a pocitom nezmyselnosti života, uviazla v slepej uličke dezilúzie. Aspoň v autorskej interpretácii Tomáša Procházku Čechovovej Čajky.“
„„Prvý román som napísal ako gymnazista. Našťastie ho nikdy nikto nečítal,“ usmieva sa Jon Fosse. S drzosťou dvadsiatnika ten ďalší poslal do vydavateľstva. Na jeho obrovské prekvapenie vyšiel a tak sa stal spisovateľom. Divadlo spočiatku vôbec nemal rád, dnes je najvýraznejším nórskym dramatikom súčasnosti. Do Bratislavy zavítal ako patrón 13. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama.“
„„And the rest is silence,“ – ako pripomenula v záverečnom príhovore festivalu Nová dráma/New Drama 2017 jeho riaditeľka Vladislava Fekete. Tento ročník festivalu sa skončil – dokonca (už tradične) dvakrát. Hoci v divadle je syndróm „viacerých koncov“ väčšinou dôvodom na kritiku, festival Nová dráma/New Drama má dva závery celkom zámerne. Jedným je posledné predstavenie súťažného programu, druhým slávnostný ceremoniál odovzdávania cien, po ktorom nasleduje hosťujúce zahraničné predstavenie.“
„Ohledně práce s texty mi přišla nejperspektivnější ta tendence, která si bere na mušku texty z principu mimodramatické (opět Vojna nemá ženskú tvář, Podvolení, Krása a hnus). Nejdřív bych to pokládal skoro za negativum, nakonec mi to ale přišlo nesmírně dobrodružné, objevující nové obzory divadla, jak ho neznáme.“
„Pretože "zdieľanie" sa zdalo byť kľúčovým zjednocujúcim prvkom bežných skúseností v mnohých a čiastočne veľmi rozdielnych druhoch takzvaného "imerzného divadla", ktoré bolo jedným z hlavných bodov dvojdňovej konferencie na festivale Nová dráma / New Drama 2017...“